Novinky :

21.2.2014

Knihy v rukopisech - Za hranou živlů

 

07.11.2012

Přidány nové písničky a texty v sekci "Přidáno 2012".

 

13.07.2012

V sekci "Přidáno 2012" je zveřejněna písnička "Ovečky z Frankfurtu" a "Hvězdná brána". Autorem textu je Petr Musílek, hudba a zpěv : Theo.

 

01.08.2010

Spuštěny nové oficiální webové stránky.

Nezbytné věci

Nezbytné věci

 

Máte rádi horory? Já ano. Když říkám ano, myslím tím takové, které byly stvořeny ze znalostí člověka a společenských vztahů. Ty dobře promyšlené a dobře napsané. Bláboly o hrůze pro hrůzu samozřejmě nemusím. Jedním z nejlepších a nejznámějších autorů hororového žánru je Stephen King.

Stephen Edwin King se narodil roku 1947 v Portlandu, stát Maine, USA. Od raného dětství žil v neúplné rodině. V roce 1966 odešel na univerzitu v Oranu. Pracoval v knihovně kde poznal svoji budoucí manželku. V době hledání učitelského místa si přivydělával jako laborant v průmyslové prádelně. Příležitostně prodal i některou z krátkých povídek. V roce 1971 začal  učit na vysoké škole. Zkušenosti z nesnadných začátků a nakladatelské nepřízně však beze zbytku zúročil ve svých budoucích dílech. První úspěch se dostavil s románem „Carrie“.

Výčet dalších románů je dlouhý a většina z nich vyšla i česky. Jazykově rozsáhlý trh umožnil Stephanu Kingovi opustit zaměstnání a plně se věnovat literatuře.

Román „Nezbytné věci „ je trochu hororem, trochu pohádkou, a trochu fantaskní společenskou studií. Pokud vstoupíte do děje rozprostřeného na šestistech stranách knihy, stane se pro vás i její horečné přečtení téměř nezbytnou věcí. Co všechno jste ochotni odsunout, opustit, zapomenout pro rozluštění zápletky?

A přitom je to prostý příběh. Do fiktivního městečka Castle Rock přijíždí odkudsi z vnitrozemí Států sympatický cizinec Leland Gaunt. V krásném podzimním dni otevírá obchod s vyzývavě hádankovitým názvem: „NEZBYTNÉ VĚCI“. Leland Gaunt je mistrem psychologie. Zná své budoucí zákazníky, zná jejich sny a iluze. Pro každého z příchozích má předmět po kterém v skrytu duše dávno toužil. Že je tu absurdní a a velmi chaotická nabídka připomínající vetešnictví? Ale ano, takové jsou často i naše skryté touhy. Leland Gaunt to ví a dokáže s lidskou slabostí manipulovat až neuvěřitelným způsobem. Chcete brýle, které nosil Elvis Presley? Chcete třísku z Kristova kříže? Chcete cokoliv, nač jen pomyslíte?  Ceny jsou směšně nízké.

    A tak se krámek plní zákazníky, aniž by se kterýkoliv z nich pozastavil nad drobnou a trochu legrační smlouvou s obchodníkem. Konečně, co je na tom provést malý žert či schválnost některému ze sousedů? Vždyť kvůli kameni vhozenému do okna, hromadě hnoje složené před cizím vchodem, polámaným růžím či drobné pomluvě se svět nezboří. Nikdo z příchozích si neuvědomuje, že uzavírá smlouvu s ďáblem.

Že tímto ďáblem není žádná pohádková postava ani duchovně vyhraněný objekt náboženských představ, ale sama zosobněná pavučina zla, která se rozprostírá od člověka k člověku, je v příběhu Stephena Kinga pouze potvrzením autorovy schopnosti oddělit podstatné od méně podstatného. Leland Gaunt je pouze dokonalým služebníkem této pavučiny do které postupně naláká téměř všechny obyvatele Castle Rocku.

Jediná osoba zůstává mimo jeho vliv. Místní šerif, zatížený všedními problémy a nedávnou smrtí manželky a malého syna sotva stačí reagovat na vzrůstající neklid ve městě, aniž by nahlédl za vývěsní štít prosperující firmy.

Co by to však bylo za příběh, kdyby nakonec nedošlo k tvrdému  střetu narůstající anarchie s touhou po spravedlnosti.

     Ten zápas se neustále vrací a pokračuje v různých podobách a na různých místech. Stephen King mistrně popsal jednu z jeho podob. Třeba se i ve vašem okolí pohybuje Leland  Gaunt se svou neodolatelnou nabídkou. Když se zamyslíte nad svými potřebami, iluzemi a sny, třeba se vám podaří objevit kolik nezbytných věci i vás vtahuje do své pavučiny. Čtěte a zvažujte svá rozhodnutí. Vždyť někdy je zdánlivě nejvýhodnější obchod tou nejhorší ztrátou.

Stephen King - Nezbytné věci

Přeložil - Gabriel Gossel

Vydalo nakladatelství: Pavel Dobrovský - Beta 1999

640 stran

Náklad neuveden