Novinky :

21.2.2014

Knihy v rukopisech - Za hranou živlů

 

07.11.2012

Přidány nové písničky a texty v sekci "Přidáno 2012".

 

13.07.2012

V sekci "Přidáno 2012" je zveřejněna písnička "Ovečky z Frankfurtu" a "Hvězdná brána". Autorem textu je Petr Musílek, hudba a zpěv : Theo.

 

01.08.2010

Spuštěny nové oficiální webové stránky.

Tracyho tygr William Saroyan

Tracyho tygr   William Saroyan

 

Už od svých tří let měl Tracy tygra. Krásné zvíře podobné snu. Zvíře, které patřilo pouze jemu a pro zbytek světa bylo neviditelné. Možná jeho zrození napomohla báseň , kterou napsal William Blake  a která oslovila chlapce i celou generaci jeho současníků.  Možná k jeho zrodu přispěl střet dvou rozdílných kultur, které autor propojil poetickým obloukem. /William Saroayan se narodil na počátku dvacátého století v Kalifornii, jako dítě armenských přistěhovalců/.

       Ať už tomu však bylo jakkoliv, Tracy měl svého tygra. Tygr ho provázel dospíváním a zvyšoval jeho sebevědomí. Společně s Tracym odcestoval do New Yorku. Tracy se zde stal nosičem žoků s kávou a potkal svou Lauru. Banální příběh, který naruší banální příhoda.

Lauřina matka nabídne Tracymu šest čokoládových bonbonů a Tracy jí oplatí vášnivým polibkem. Po této epizodě, které je Laura svědkem, opouští Tracy New York.

Touha však žije dál.

     Co se dělo v následujících letech je v příběhu zamlčeno. Víme jen, že až do rozhodnutí k návratu se další dívka snů v jeho životě neobjevila. Co se ale stalo s městem do kterého se po letech vrací? Kam zmizela kulisa jeho mládí? Firma ve které pracoval, ochutnávači kávy s nimiž mohl vyměnit pár slov, láska, žijící v jeho představách? Uběhlo pár let a nic není na svém místě. Jsou takové návraty vůbec možné?

      V té chvíli nejistoty se Tracyho tygr zhmotní a v ulicích New Yorku vyvolá paniku. Co je ale ve skutečnosti tou šelmou, která děsí město? Je to zhmotněný sen, touha, vůle vrátit životu smysl? Bůh ví.

     Vynořuje se také otázka: Co udělat s člověkem který tu šelmu vodí ulicemi.? Pohotovost má bulvární tisk, hasiči i policie. Po několika výstřelech se zraněné zvíře stáhne do úkrytu a Tracy je převezen na psychiatrickou kliniku.

     Po letech zde potkává kolegu z bývalé firmy i svou ztracenou Lauru. Současně se děje něco neobyčejného. V přítomnosti Tracyho pacienti ožívají a jejich deprese mizí. Možná je to i tím, že šelma vzbuzující hrůzu, přes vypsání odměny za její dopadení, stále uniká.

     Snad proto je, při přetrvávající bezradnosti policie a městské správy, přijat Tracyho plán.

Plán absurdní a prostý.

     Ulice na které poprvé oslovil Lauru je uvedena do stavu jako před lety. Ve stejném čase jako před lety se zde on i ona setkají. Tracy věří, že se v tu chvíli jeho tygr znovu objeví. Slíbí policii, že o tři domy dál vejdou s Laurou a tygrem do prázdného obchodu s rozvěšenými obrazy zvířat. Zde bude připravena klec a ve chvíli kdy do ní tygr vstoupí, ji Tracy uzavře. Tracy ví, že zavřít sen do klece je nesmysl, policie tomu však uvěří.

     Všechno proběhne jak bylo dohodnuto. Je tu jen jeden malý rozdíl. Obchod do kterého Tracy, Laura a tygr vešli, je po odchodu milenců prázdný.

      Policisté se diví, pátrají po vysvětlení, ale i v nich se ozve touha vyhledat blízké lidi, svou rodinu, své manželky, své děti.

      Nevysvětlitelnou záhadu, která ještě dlouho bude zaměstnávat vyšetřovatele i bulvární tisk, uzavírá autor William Saroyan větou:

A tak se končí příběh o Thomasi Tracym, Lauře Luthyové a tygrovi, jenž je láska.   

 

 

 

 

Vydal Odeon Praha 1980

Přeložil Jiří Josek

Vydání 1

Náklad 40 000 výtisků