Novinky :

21.2.2014

Knihy v rukopisech - Za hranou živlů

 

07.11.2012

Přidány nové písničky a texty v sekci "Přidáno 2012".

 

13.07.2012

V sekci "Přidáno 2012" je zveřejněna písnička "Ovečky z Frankfurtu" a "Hvězdná brána". Autorem textu je Petr Musílek, hudba a zpěv : Theo.

 

01.08.2010

Spuštěny nové oficiální webové stránky.

ŠKOLA MALÉHO STROMU

ŠKOLA MALÉHO STROMU -
Možná, že nezasvěcený čtenář bude titulkem poněkud zmaten. Malý strom je jméno. Jméno malého indiánského chlapce z kmene Čerokiů, jehož rozptýlené zbytky žijí v dnešní Oklahomě. Autor knihy Forest /Asa/ Carter vychází z vlastních vzpomínek, z duchovního odkazu svých předků, z tichého dialogu duše nezatížené sobectvím světa. Miluje své prarodiče, přejímá jejich moudrost, učí se poznávat Cestu. Z těch nádherných poučení zacituji slova dědečka k malému chlapci, když komentuje smrt křepelky ulovené jestřábem: Nebuď smutný Malý strome. To je Cesta.

 Tal-kon chytil pomalou, aby pomalá neměla děti, který by byly taky pomalý. Tal-kon sežere tisíce krys, co požírají vejce křepelek pomalejch jako rychlejch. Tal-kon žije Cestou. Pomáhá křepelkám. Nespočet nádherných příměrů a lidsky srozumitelných pravd zaznívá v této knize. Odsudek politiků žijících kdesi v dálce a přesto zasahujících do života horalů, ostré črty obyčejných lidí, chodců procházejících příběhem, nesmírná harmonie všeho živého i neživého. Ve světě Malého stromu nenajdeme odsudky a pohrdání čímkoliv, ale vždy snahu porozumět. Jsou zde i drsná místa. Dočasný pobyt v sirotčinci, který je obrazem civilizačního pekla. Tichá pošta hvězd pod kterými navazují spojení prostorově vzdálené, ale citově blízké bytosti. Okna do svobody, které nedokáže zazdít ani ten nejhrubší útlak. Mohl bych jmenovat nespočet úchvatných pasáží, ale knihy nejsou od toho aby byly převyprávěny. Závěrem snad ještě drobný popis. Indián, když chce někoho obdarovat nečeká poděkování, nepředává dar z ruky do ruky. Odloží ho prostě tam kde ho obdarovaný najde. A proč se za dar neděkuje? Protože dar je něco mimořádného co si dotyčný zaslouží. A jestliže si to zaslouží, proč by měl děkovat.

     A tak jsem šťastný, když i po své cestě životem potkávám malé indiány, kteří mi nenápadně odkládají znaky své přízně na místa která jsou mými tajnými místy. /I tajná místa jsou kapitolou knihy, neboť tajná místa jsou adresou tajemství/. Knihu " Škola Malého stromu " vydalo nakladatelství Kalich v citlivém překladu Lubomíra Miřejovského.
Druhé upravené vydání roku 2000. Náklad neuveden.